Raport z Izraela 22 kwietnia 2010

WIADOMOŚCI TYGODNIA:

1. KIEDY PRZYWÓDCY IZRAELA OŚMIELAJĄ SIĘ WYRAŻAĆ SWOJE WIZJE

2. FLESZE

3. RETROSPEKCJE HISTORYCZNE: 18 KWIETNIA 2010

1. KIEDY PRZYWÓDCY IZRAELA OŚMIELAJĄ SIĘ WYRAŻAĆ SWOJE WIZJE

W święto Izraelskiego Dnia Niepodległości, które w tym roku przypadło we wtorek, przyjęło się, że izraelscy przywódcy wyrażają swoje marzenia i wizje dla kraju. Bardzo często nadzieje dla przyszłości są oceniane w świetle dotychczasowych osiągnięć. Premier Netaniahu odniósł się do tego, co nazwał podwójnym cudem: po pierwsze, fakt że powstało żydowskie państwo po tym, jak Żydzi byli rozproszeni przez tak długi czas i po drugie Izrael stał się wiodącym krajem pod względem ekonomicznym i technologicznym. „Ta wielka eksplozja kreatywności rokuje wspaniałą przyszłość dla Żydów i dla ludzkości”.

Minister Spraw Zagranicznych Avigdor Lieberman odnosząc się do sporu dotyczącego Jerozolimy zacytował przemówienie byłego premiera Menachema Begina sprzed 32 lat: „Obywatele Izraela, pozwólmy sobie ustanowić Jerozolimę naszą największą radością! …To nasze prawo potwierdzić dzień ponownego poświęcenia naszej narodowej niepodległości, że miasto, północ i południe, wschód i zachód, jest pod całkowitą izraelską kontrolą, nasza wieczna stolica”.

Zastępca Liebermana, Danny Ayalon, napisał płomienny artykuł, w którym ostrzegał, by nie spocząć na laurach i nie brać izraelskiej przyszłości za pewnik: „Nie możemy nigdy zapomnieć, że jesteśmy odrodzonym narodem, otoczonym przez wielu wrogów, których intencją jest destrukcja.” Opisał, jak wrogowie Izraela próbowali zniszczyć żydowski naród militarnie, przez bojkot ekonomiczny, terroryzm, a ostatnio kampanię delegitymizacji.

W ostatnich zmaganiach, napisał Ayalon, nasi wrogowie prowadzeni przez narody muzułmańskie „mają automatyczną większość w międzynarodowych instytucjach i stworzyli zorganizowany system przedstawiający państwo żydowskie jako pokrewne do nazistowskiego lub rasistowskiego reżimu apartheidu.” Odnosząc się w zawoalowany sposób do lewicowych demonstrantów na Zachodzie, kontynuował: „Jak wielu spośród tych, którzy krzyczą o izraelskich zbrodniach wojennych wie, że są rzecznikami autokratycznych reżimów?”

Artykuł Ayalona, nazwany „Kontynuacją marzenia Herzla”, kończy się stwierdzeniem, że Izrael kontynuował wizję Herzla oraz „dlatego jego przyszłość jest jasna, możemy uczynić ją nawet jaśniejszą, nie tylko dla Izraela, ale dla wszystkich ludzi, którzy są inspirowani, wspomagani przez Izrael.”

Komentarz: Dzień Niepodległości naturalnie wzmacnia marzenia Syjonistów. Oświadczenia, które są wydawane, są dobrze sformułowane; przesłanie jest jasne, argumenty są dobrze przemyślane. Są liczne odniesienia do roszczeń Żydów do Ziemi Izraela. Podkreślane są także historyczne powiązania z Jerozolimą. Podkreśla się również to, że ustanowienie państwa żydowskiego jest sprawiedliwością.

Ale kiedy flagi zostają ściągnięte, parady zakończone oraz schowane zostają portrety Teodora Herzla, Davida Ben Guriona i Menachema Begina, te głosy często milkną. Po powrocie na polityczną arenę, siła i jasność zdają się słabnąć. Istnieje wątpliwość, czy obecni przywódcy Izraela wierzą w przesłanie, jakie głoszą w Święto Niepodległości. Zdecydowanie, siła i jasność ich argumentów pokazuje, że to nie tylko powierzchowne przesłanie, które wszyscy powtarzają. Wracając do rządowych korytarzy stary truizm staje się bezgranicznie jasny; polityka jest sztuką kompromisu.

Obserwacja Ayalona na temat delegitymizacji może pomóc wyjaśnić rozdźwięk między przesłaniem Święta Niepodległości a aktualną polityką. W związku z poważnym wysiłkiem powziętym przez intelektualistów, polityków i media, wypowiedzi wyrażone w Dniu Niepodległości stają się nieprawidłowe. Izrael nie ma więcej prawa do wyrażania swoich żądań – tylko do ustępstw. Słowa Menachema Begina zacytowane powyżej stały się prowokacją i każdy wyrażając takie poglądy jest przedstawiany jako ekstremista – a nawet jako osoba niemoralna.

Najlepiej ilustrują to ostatnie badania opinii publicznej opublikowane w tym tygodniu przez BBC. Spośród 29.000 respondentów z 28 krajów tylko 3 kraje otrzymały mniej przychylne głosy niż Izrael; zaledwie 19% postrzega Izrael w korzystnym świetle. Wskazania dla Północnej Korei, Pakistanu i Iranu wynoszą odpowiednio 17, 16 i 15%. Na szczycie tej listy znajdują się Niemcy z pozytywnymi opiniami 59% respondentów.

Wskazuje to, że kampania delegitymizacji odnosi powodzenie. Izrael jest przedstawiany jako kraj bandycki, który odmawia akceptowania międzynarodowych praw i standardów. Osiągnęło to już taki poziom, że osoba machająca izraelską flagą na placu w Europie i gdziekolwiek indziej, naraża swoje życie na niebezpieczeństwo, podczas gdy machanie flagą Hamasu czy Hezbollahu wzbudza zaciekawienie albo nawet aplauz.

Izraelscy politycy nie są odporni na te wydarzenia. To wyczerpujące być zawsze atakowanym, trzeba być osobą z silnymi zasadami, aby być w stanie znieść tak wielką presję. Przesłanie związane ze Świętem Niepodległości jest przekazywane grupie wyborców, która rozumie cenę jaką płaci Izrael za swoje powstanie i trwanie. Taki tłum generuje życie, tożsamość i solidarność oraz dodaje siły izraelskim przywódcom. Wsparcie Izraela i przeciwstawianie się antysemityzmowi jest wyzwaniem dla wszystkich, którzy żądają honoru prawdy i sprawiedliwości. Przyszedł czas dla nie-Żydów, by wesprzeć Izrael legitymizacją.

2. FLESZE

Rosnąca liczba amerykańskich Żydów wybiera emigrację do Izraela jako seniorzy, realizując długotrwałe marzenie o życiu w Izraelu, pisze JTA (Żydowska Agencja Telegraficzna). Emigracja ta pochodzi z różnych grup społecznych, począwszy od grupy ludzi zamożnych do ludzi korzystających z opieki socjalnej, z pewnością recesja w USA przyczyniła się wśród niektórych z nich, do podjęcia decyzji o aliji. Spośród tych, którzy ostatnio powrócili do Izraela jest Harvey Brooks, 65-letni znany gitarzysta basowy, który grywał z takimi legendami muzyki jak Bob Dylan, Jimmy Hendrix i The Doors. 88-letnia Frances Greenberg, pierwszy raz próbowała emigrować do Izraela wraz z liczącą 4.500 osób grupą tych, którzy uratowali się z Holocaustu na fatalnym statku Exodus w roku 1947. Patrzyła z niedowierzaniem, jak władze brytyjskie, rządzące wtedy Palestyną, zmusiły statek do powrotnego rejsu do Europy, stamtąd udała się ona do USA. Zaledwie 3 lata temu Frances zrealizowała marzenie swego życia i w końcu wyemigrowała do Izraela.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Izraelski Instytut Eksportu nastąpił wzrost eksportu o 11.250 razy od roku 1948 – z 6 milinów dolarów do 67,5 miliarda dolarów w 2009 roku. Dane te pokazują także, że izraelski eksport został podwojony w ostatnich 12 latach – z 33 miliardów dolarów w 1998 roku do 67,5 miliardów dolarów w zeszłym roku. Raport wskazuje, że głównym przeznaczeniem izraelskich produktów jest Północna Ameryka i Europa. Jednakże podczas gdy w latach 50-tych i 60-tych XX wieku, eksport do Europy wynosił 70% wszystkich izraelskich towarów, teraz tylko 32% towarów jest tam eksportowanych. Eksport do Azji począwszy od 1% w latach 50-tych w skali lokalnej, teraz osiągnął poziom 20% całego izraelskiego eksportu. W ciągu tych lat zmieniła się również struktura eksportu. Początkowo kraj eksportował głównie produkty rolnicze takie jak owoce cytrusowe, teraz Izrael eksportuje głównie produkty oparte na wiedzy. Wartość eksportu produktów zaawansowanej technologii osiągnęła 27 miliardów dolarów w 2009 roku, stanowiąc 40% całego izraelskiego eksportu.

W środę po zakończeniu prac konserwatorskich i renowacyjnych została otwarta Brama Jafska w Starym Mieście w obrębie murów Jerozolimy. Jerozolimskie mury Starego Miasta zostały zbudowane w XVI wieku przez Sułtana Sulejmana, władcy Imperium Otomańskiego, brama Jafska została otwarta pierwszy raz w 1538 roku. W projekcie „Miejskich Murów Jerozolimy” od roku 2007 rozległe fragmenty murów Starego Miasta wzięto za cel prac konserwacyjnych i odnawiających. Podczas prac konserwatorskich w Bramie Jafskiej, prowadzono rozległe prace na wszystkich fasadach bramy i w jej wnętrzu: kamienie zostały wzmocnione, co usunęło zagrożenie bezpieczeństwa dla zwiedzających, uszkodzenie pociskiem z czasów Wojny o Niepodległość zostało zakonserwowane, wyblakłe kamienie i dekoracje zostały odnowione, drzwi bramy zostały gruntownie wyczyszczone. Odnowiono także, między innymi, dedykacje i inskrypcje na bramie, które zaczęły już zanikać lub odchodzić od struktury, zostały one całkowicie rozebrane i zakonserwowane.

3. RETROSPEKCJE HISTORYCZNE: 18 KWIETNIA 2010

Na cotygodniowym spotkaniu rządu, premier Netaniahu cytował „Ojca Nowoczesnego Syjonizmu”, Teodora Herzla: 11 czerwca 1901 Herzl powiedział „Nie polegajcie na pomocy cudzoziemców, ani żadnych sponsorów, nie miejcie nadziei, że kamienie staną się miękkie. Ponieważ sponsorzy dają co najwyżej poniżające datki, a kamienie nie są miękkie. Ludzie, którzy chcą być prawi, muszą całą swą ufność złożyć w sobie samych.” Cytat jest szeroko interpretowany jako przesłanie dla prezydenta USA Baraka Obamy, Izrael nie zamierza ugiąć się pod amerykańską presją w sprawie Jerozolimy.

Nadchodzące wydarzenia

  1. Spotkanie dla Kobiet

    16 lutego Godzina: 17:00 - 19:00
  2. Spotkanie niedzielne poprowadzi pastor Andrzej Stawikowski

    17 lutego Godzina: 10:00 - 11:30
  3. Spotkanie Modlitewne

    19 lutego Godzina: 19:00 - 20:00