Bezwstydni obrońcy terroryzmu

Raport z Izraela, 8 października 2015 r.

 

IZRAEL TOTALNY – TOTALNE DOŚWIADCZENIE IZRAELA

Atrakcyjny, fascynujący, zagadkowy, kontrowersyjny, tajemniczy, wieloznaczny, ekscytujący, zadziwiający – te wszystkie słowa opisują jedno zjawisko: Izrael. I oczywiście to jeszcze nie wszystko. Dla chrześcijan, Izrael jest bardziej pociągający nie tylko dlatego, że to nowoczesne państwo, ale to przede wszystkim miejsce narodzin wiary. Na wzgórzach i w dolinach tego małego skrawka ziemi, nieśmiertelne słowo Boga zabrzmiało po raz pierwszy. Ziemia Izraela i jej mieszkańcy zmuszają nas do tego by o tym myśleć, ponieważ wiąże się to z naszymi najgłębszymi przekonaniami o tym, kim jesteśmy.

Jednakże dzisiaj, kiedy wspominany jest Izrael, dzieje się to zazwyczaj w negatywnym kontekście. Nasi politycy, media oraz intelektualiści mają skłonności do krytykowania i potępiania państwa żydowskiego. W Europie znów gwałtownie odradza się antysemityzm, a w naszym społeczeństwie panują silne anty-izraelskie nastroje. Dotyczy to również chrześcijan, jako że wiele kościołów dołącza do tej anty-izraelskiej wędrownej orkiestry.

Izrael Totalny to kurs, który odbywa się w centrum Jerozolimy, a który stworzyliśmy jako odpowiedź na powyższe. Przede wszystkim, chcemy aby chrześcijanie mogli obcować z ziemią Izraela, doświadczyć jej piękna, wybrać się na piesze wędrówki po jej dolinach, skosztować jej owoców, a to wszystko w trakcie czytania Biblii i słuchania Jego słowa. Daje to całkowicie nową perspektywę na Biblię – to tak, jakby wędrować po jej stronach.

Po drugie, Izrael Totalny wyposaża chrześcijan w wiedzę, zarówno o historii, jak i obecnej sytuacji, która pozwala im mówić w krajach, z których pochodzą, o Izraelu w sposób biblijny i inteligentny. Poprzez odpowiednie wykłady, wycieczki i spotkania, tak z naszą kadrą, jak i ekspertami z Izraela, ten trzymiesięczny kurs pozostawia niezapomniane doświadczenia, a także pozwala na głęboki wgląd we wszystko, od codziennego życia w czasach Jezusa, po wiedzę na temat partii politycznych na scenie politycznej Izraela aż po konflikt arabsko-żydowski. Wasze osobiste spotkania z autochtonami, zakupy w miejscowych supermarketach oraz wycieczki autobusowe – małe rzeczy związane z codziennym życiem prawdopodobnie zrobią na was największe wrażenie. Krótko mówiąc, witamy w projekcie Izrael Totalny.

Rejestracja zaczyna się już teraz – początek kursu 15 lutego. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej:

http://israel.livetsord.se/

1. BEZWSTYDNI OBROŃCY TERRORYZMU

W zeszłym tygodniu dwóch Izraelczyków zostało brutalnie zamordowanych podczas dwóch, osobnych incydentów, z których pierwszy miał miejsce w Samarii, a drugi w Jerozolimie. Czterech palestyńskich Arabów, włączając w to nożownika na Starym Mieście, a także nożownik przy Bramie Damasceńskiej zostali zabici także w tamtym tygodniu. Do tragicznego zdarzenia doszło podczas zamieszek przy Grobie Racheli koło Betlejem, kiedy zginął czternastoletni chłopiec, postrzelony przez kulę, która po wystrzeleniu rykoszetowała od ziemi i zadała mu śmiertelną ranę. Izrael wszczął śledztwo w tej sprawie.

Premier Benjamin Netanjahu kilkakrotnie zbierał gabinet bezpieczeństwa na narady w trakcie zamieszek, w celu znalezienia odpowiednich środków przeciwko rosnącej liczbie ataków. Wydano zgodę na użycie ognia w przypadku, gdy zagrożone jest życie ludzkie, a nie tylko bezpośrednio życie osób wchodzących w skład sił bezpieczeństwa. Zwiększony zostanie kontyngent bezpieczeństwa zarówno w Jerozolimie, jak i w Judei i Samarii (Zachodni Brzeg). Domy należące do terrorystów zostaną rozebrane, a na wszystkich drogach w Judei i Samarii zamontowane zostaną kamery monitoringu.

We wtorek, lider Autonomii Palestyńskiej (AP), Mohmoud Abbas, powiedział, że nie jest zainteresowany eskalacją konfliktu i pracuje nad uspokojeniem ulic. Zgodnie z oczekiwaniami, oskarżył Izrael o obecną sytuację, ale powiedział, że będzie kontynuował współpracę z Izraelem nad poprawą bezpieczeństwa. Lider Partii Arabskiej i członek Knesetu, Ayman Odeh, powiedział w telewizji izraelskiej, iż obecne zamieszki są wynikiem tylko jednego: „okupacji”. Nie potępił bezpośrednio ataków terrorystycznych i powiedział: „Nie mogę mówić Palestyńczykom, w jaki sposób mają prowadzić walkę”.

Komentarz:

W następstwie ataków terrorystycznych, do których doszło na Starym Mieście, wiele szwedzkich gazet napisało w nagłówkach: „Palestyńczyk zastrzelony”. Podobnie sprawa miała się z mediami na całym świecie z kanałem BBC na czele. Pisano: „Palestyńczyk zastrzelony po ataku w Jerozolimie, który kosztował życie dwoje ludzi”. Po wpisie na blogu opublikowanym przez izraelskiego ambasadora w Szwecji, który wskazał na zmanipulowane i stronnicze tytuły w nagłówkach, niektóre z gazet zmieniły tytuły, jednak wiele z gazet zdecydowało się na publikacje w niezmienionym stanie. To smutne świadectwo, kiedy media trzymają się uparcie linii, według której Izrael można przedstawić wyłącznie w negatywnym świetle. Robi się to w sposób systematyczny. Większość mediów szwedzkich i wiele europejskich dawno temu przestała publikować fakty w raportach o Izraelu; ich działanie polega na przekręcaniu i fabrykowaniu wydarzeń aby dopasować je do swoich politycznych ideologii. Tragedia polega na tym, że niewielu chce te kłamstwa eksponować – a reszta nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że pada ofiarą manipulacji.

To, że Abbas nie potępia zamachów terrorystycznych nie jest zaskoczeniem; prawość moralna nigdy nie należała do jego cnót. Ale jak śmie twierdzić, że pracuje nad uspokojeniem ulicy? Brak potępienia, w wymiarze praktycznym oznacza akceptację terroryzmu. Odpowiedź wydaje się być taka, że morderstwo dokonane na Żydzie nie stanowi problemu, ale ulica, nad którą straci kontrolę może także zagrozić jego władzy. A zatem, pragnienie uspokojenia ulicy nie ma nic wspólnego ze stanowiskiem moralnym, a wyłącznie związana jest z jego własnym przetrwaniem.

Na sesji ONZ w zeszłym tygodniu, lider AP nie miał żadnych moralnych oporów przed rozpowszechnianiem kłamstw o Izraelu i jego domniemanych planach. Niewiarygodne jest to, że po takiej przemowie – ostentacyjnie oszczerczej – niemal wszystkie państwa członkowskie chwaliły podniesienie flagi „Palestyny” (cokolwiek to oznacza), na placu przed siedzibą ONZ. Zdaje się, że słowa „wstyd” nie ma w ich słownikach.

2.NATENJAHU WALCZY O JEDNOŚĆ KOALICJI

W następstwie ostatnich zamieszek i ataków terrorystycznych, kilku ministrów rządowych zdecydowanie skrytykowało Netanjahu za sposób radzenia sobie z zaistniałą sytuacjom.  Lider partii Żydowski Dom, Naftali Bennet, oraz Minister Sprawiedliwości z tej samej partii, Ayelet Shaked, szczególnie głośno wyrażali swoje opinie. Ich pretensje oparte były na twierdzeniu, że siły bezpieczeństwa nie otrzymały wystarczającego wsparcia do powstrzymania ataków. Netanjahu wyjaśnił na spotkaniu gabinetowym w tym tygodniu, że takie zachowanie nie będzie tolerowane i zapytał wprost wspomnianą dwójkę, czy „zrozumieli komunikat”. Kolejny incydent, który zdenerwował Netanjahu miał miejsce we wtorek wieczorem, kiedy to trzej ministrowie z partii Likud dołączyli do demonstracji, do której doszło przed domem premiera, a której uczestnicy protestowali przeciwko pobłażliwości, z jaką w ich odczuciu rząd traktuje ataki terrorystyczne.

Lider osadników Yossi Dayan powiedział na antenie telewizji izraelskiej, że Netanjahu jest premierem Izraela i pomimo presji międzynarodowej nie może sobie pozwolić na to, by Waszyngton, Paryż albo Londyn dyktowały mu, co ma robić w obecnej sytuacji. „Odpowiedzią Syjonistów na śmierć rozpowszechnianą przez terrorystów” kontynuował Dayan, „zawsze było życie”; mając na myśli budowę nowych osiedli w miejscach, gdzie dokonane zostały ataki terrorystyczne. Osadnicy nawołują do dalszej zabudowy w Judei i Samarii – na co Netanjahu powiedział we wtorek „nie”.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że od czasu utworzenia rządu, Netanjahu stara się powiększyć go o główną partę opozycyjną, Unię Syjonistyczną, prowadzoną przez Izaaka Herzoga. Pierwsza odpowiedź była zimna jak lód, ale ostatnio ton nieco złagodniał. Lider innej partii opozycyjnej ,Yai Lapid, już zaczął szydzić z Herzoga, że ten w ogóle rozważa przyłączenie się do koalicji. Herzog był zawsze bardzo stanowczy w składanych deklaracjach, mówiących o tym, że droga Netanjahu nie jest jego drogą.

Komentarz:

Pomimo tego, że w rządzie doszło do niemałej zawieruchy, szanse na to, że dojdzie do przemeblowania w koalicji rządowej są niemal zerowe. Celem Netanjahu byłoby pozbycie się najbardziej kłopotliwej partii, mianowicie Żydowskiego Domu. Ale aby to się stało, potrzebowałby jednej z dwóch partii opozycyjnych, które zapełniłyby lukę po ośmiu mandatach należących do Żydowskiego Domu. Mając w pamięci uprzednie, obraźliwe wprost opinie o Netanjahu, jakie wyrażali Herzog i Lapid, mało prawdopodobne jest aby zechcieli oni włączyć się do rządu prowadzonego przez obecnego premiera. Bardziej prawdopodobnym jest scenariusz, według którego Bennet uzna, iż nie jest w stanie w dalszym ciągu wspierać polityki rządu i zdecyduje się wyjść z koalicji, co doprowadzi do kryzysu rządowego. Jeśli spełni się ten scenariusz, Herzog może uzasadnić wejście do koalicji „odpowiedzialnością za kraj” i dołączy do rządu jedności narodowej, w którym dwie główne partie wymieniają się w obsadzie stanowiska premiera. Na dzień dzisiejszy żadna z opcji nie wydaje się być nieuniknioną – ale w polityce izraelskiej rzeczy zmieniają się bardzo szybko.

3.IZRAEL OBAWIA SIĘ ZMNIEJSZENIA RUCHU TURYSTYCZNEGO.

Obsługa ruchu turystycznego obawia się, że problemy, które spotkały kraj w ostatnim czasie mogą w najbliższym czasie negatywnie wpłynąć na turystykę. Shmuel Merom, przewodniczący Izraelskiego Stowarzyszenia Operatorów Turystycznych, powiedział Ynet News, że branża turystyczna nie podniosła się jeszcze z recesji spowodowanej wojną zeszłego lata, natomiast obecnie otrzymuje wiele zapytań dotyczących obecnej sytuacji, a nawet niektóre grupy wycofują zamówienie. Październik i listopad to zazwyczaj dobre miesiące dla turystyki. „Jesteśmy w stanie nieustannej wojny”, powiedział Merom i dodał, że nawet Izraelici wycofują się z planowanych w Jerozolimie imprez.

Komentarz:

Nadszedł czas, aby przybywali ci, którzy wspierają Izrael. Prawdopodobnie to najbardziej praktyczny sposób, w jaki można wyrazić swoje wsparcie, tej jesieni w Jerozolimie!

4.FLESZE

Oficjalne dokumenty rządowe AP, jak podało Radio Izrael, wykazują, iż setki tysięcy dolarów zostało przekazane więźniom skazanym za najbardziej krwawe ataki na Izraelczyków. Na przykład Abdullah Berghouti, dowódca Hamasu i pirotechnik, odsiadujący wyrok wielokrotnego dożywocia za udział w kilku atakach terrorystycznych, między innymi atak bombowy w restauracji Sharo w Jerozolimie, w sierpniu 2001 roku, w wyniku którego zginęło 15 Izraelitów, a 130 zostało rannych, otrzymał 250.000 nowych szekli izraelskich (64.000 dolarów amerykańskich) od Autonomii Palestyńskiej, czytamy w raporcie. AP nigdy nie kryła się ze wsparciem finansowym rodzin więźniów przetrzymywanych przez Izrael, ale wpłaty dokonywane bezpośrednio na konto więźniów, jak dotąd nie były upubliczniane. Ashraf al-Ajrami, były minister więziennictwa w rządzie AP, potwierdził dane raportu, twierdząc, że więźniowie, to „bohaterzy“.

Firma Afek Oil and Gas, dokująca odwiertów ropy na Wzgórzach Golan ogłosiła, iż znalazła „znaczące ilości“ na równinie, podał Time of Israel. „Mowa jest o warstwach grubości 250 metrów“, powiedział Yuval Bartov, naczelny geolog firmy. Dodał także, że warstwa ta 10-krotnie przewyższa przeciętne złoża znajdowane w innych rejonach świata. Trzy miejsca dla odwiertów na Wzgórzach Golan dają potencjał na miliardy baryłek ropy, wystarczająco dużo, aby zaspokoić zapotrzebowanie rynku izraelskiego, wynoszące 270.000 baryłek dziennie na bardzo długi czas, czytamy w raporcie.

5.HISTORYCZNE RETROSPEKCJE: 23 lutego 1734 roku.

Mayer Amschel Rothschild rodzi się w getcie żydowskim we Frankfurcie nad Menem. Zostaje handlarzem rzadkimi monetami i pozyskuje sobie patronat Księcia Koronnego Wilhelma z Hessów. Jego interes rozwija się szybko, pozyskuje wysoko urodzonych patronów, a przede wszystkim poprzez świadczenie usług bankowych na rzecz Księcia Wilhelma, który został Wilhelmem IX, elektorem Hesji-Kassel w roku 1785. Jest to początek słynnej dynastii Rothschildów, jednej z najsłynniejszych rodzin kupieckich w historii. Z początkiem 19 wieku, Mayer Amschel Rotschildów umacnia swoją pozycję, jako głównego bankiera Wilhelma IX i rozpoczyna działalność pożyczkową na arenie międzynarodowej. Pięciu synów Mayera Amshela otworzy pięć oddziałów europejskich. Ta wielka rodzina bankierska stanie się później słynna z filantropii i wpływów wśród Żydów w wielu miejscach na świecie w najbliższych stuleciach. Mayer Amschel umiera w roku 1812.

Nadchodzące wydarzenia

  1. Grupa Uwielbienia

    30 stycznia Godzina: 19:00 - 21:00
  2. Grupa Młodzieżowa

    31 stycznia Godzina: 19:00 - 21:00
  3. Spotkanie niedzielne poprowadzi Wojciech Kolinka

    2 lutego Godzina: 10:00 - 11:30