Raport z Izraela 17 czerwca 2010

17 czerwca 2010
Wiadomości tygodnia:

» 1. Urzędnik AP mówi: ,,Statki dla Gazy” wzmocniły Hamas.
» 2. Barak wzywa do ,,śmiałej inicjatywy” – lub czegoś jeszcze…
» 3. Rodzice Gilada Szalta rozpoczynają kampanię na rzecz syna.
» 4. Flesze.
» 5. Retrospekcje historyczne:Lipiec 1937

* * * * * * * * * * * *

1. Urzędnik AP mówi: ,,Statki dla Gazy” wzmocniły Hamas.

Od pierwszych chwil po wejściu na statek Marmara Izrael próbuje wyjaśnić światu, że organizatorzy flotylli „Statki dla Gazy”, która próbowała przebić się przez izraelską blokadę prawie dwa tygodnie temu, mieli inną motywację niż pomoc humanitarna. Wciąż pojawiają się nowe fakty, a izraelskie doniesienia, że głównym celem tych islamistów było zdelegitymizowanie Izraela i wzmocnienie Hamasu, okazują się uzasadnione.

W tym tygodniu pewien urzędnik AP przyznał, że flotylla wzmocniła Hamas. „Przyszła jak prezent z nieba dla Hamasu”. Odnośnie blokady izraelskiej, urzędnik powiedział: „Chcemy zniesienia blokady Strefy Gazy. Jednak musimy uważać, aby to nie Hamas zebrał tego owoce…”. Partia rządząca w AP, Fatah, jest oburzona wizytą Sekretarza Generalnego Ligii Arabskiej, Amra Moussa, w Gazie, którą, jak mówią, legitymizuje Hamas. Musimy przypominać światu, że Hamas przejął kontrolę nad Strefą Gazy poprzez krwawy i brutalny zamach stanu”, powiedział inny urzędnik Fatah.

W międzyczasie rząd Netaniahu podjął dwie główne decyzje w następstwie incydentu z flotyllą. Po pierwsze, pod naciskiem USA, Izrael zgodził się na powołanie komisji śledczej. Będzie je towarzyszyło dwóch zagranicznych obserwatorów, William David Trimble z Irlandii Północnej oraz Ken Watkin z Kanady. Według Debka File, jest to pierwszy raz, kiedy zagraniczni uczestnicy angażują się w komisji badającej izraelskie działania zbrojne.

Po drugie, w następstwie dyskusji z wysłannikiem Kwartetu, Tonym Blairem, rząd zdecydował się złagodzić blokadę Gazy. Celem nadal będzie niedopuszczenie do zbrojenia się Hamasu, jednak więcej rzeczy zostanie wpuszczonych do Gazy. Chodzi o przywrócenie nadzoru UE i Fatah na granicach i przepuszczanie towarów przez instytucje ONZ w Gazie, aby uniknąć wspierania Hamasu. Jest też mowa o tym, aby pozwolić organom międzynarodowym kontrolować wody wokół Gazy i sprawdzać, czy nikt nie przewozi zabronionych towarów drogą morską.

Komentarz:

Dla odmiany, kanały medialne w wielu krajach europejskich ujawniły gwałtowny islamski charakter tych, którzy przewodzili atakowi na izraelskich żołnierzy na pokładzie Mavi Marmara. Kapitan i członkowie załogi statku również poświadczyli, że przygotowania do ataku rozpoczęły się na wiele godzin zanim przybyli Izraelczycy. Jednak europejscy aktywiści pokoju, którzy byli na pokładzie nadal mówią o niesprowokowanej agresji Izraela i morderstwach z zimną krwią. A media ciągle pozwalają im na szerzenie tej fałszywej, świadomie czy nie, wersji wydarzeń.

To presja międzynarodowa doprowadziła rząd Netaniahu do złagodzenia blokady i do dopuszczenia zagranicznych obserwatorów do komisji śledczej. W zależności od tego, na czym będzie polegało to złagodzenie, ta druga decyzja może okazać się bardziej niebezpieczna. Zezwolenie obcym na kontrolę, jak Izrael ochrania swoją suwerenność, może ją tym samym kwestionować. Izrael jest sygnatariuszem głównych traktatów prawa międzynarodowego oraz posiada swój własny system sprawiedliwości, który utrzymuje obowiązki Izraela w zgodzie z tymi traktatami – tak jak każdy inny cywilizowany naród. Dopuszczanie obcych do wewnętrznych mechanizmów śledczych oznacza, że Izrael przyznaje, że społeczność narodowa nie może na nim polegać, że potrzebuje nadzoru. Netaniahu zapoczątkował niebezpieczny precedens.

Jeśli chodzi o złagodzenie blokady, istnieje ogromny niepokój wśród wywiadu izraelskiego, niepokój o bezpieczeństwo kraju. Wskazują oni na ciągle wysiłki Hamasu, aby przemycać broń, za pomocą Iranu, oraz na przeszłe doświadczenia z pozostawianiem bezpieczeństwa Izraela w rękach sił międzynarodowych i obecnością sił UNIFIL w południowym, co nie powstrzymało Hezbollahu od zbrojenia się.

2. Barak wzywa do ,,śmiałej inicjatywy” – lub czegoś jeszcze…

Minister Obrony Ehud Barak z Partii Pracy podkreślił ostatnio Netaniahu potrzebę „śmiałej inicjatywy” w celu przełamania izolacji Izraela. Według Baraka, Izrael musi uprzedzić wzrastającą izolację międzynarodową poprzez „asertywny program polityczny, który obejmie kluczowe kwestie ostatecznej ugody z Palestyńczykami”. Jest to jedynym sposobem, jak twierdzi, na odzyskanie relacji z USA i zapewnienie ich dalszego wsparcia.

Barak powiedział, że następne sześć miesięcy będzie kluczowe, ponieważ 10-miesięczne zamrożenie osadnictwa kończy się we wrześniu, Zgromadzenie Generalne ONZ odbywa się w październiku, a wybory śródokresowe w USA w listopadzie. Na ministra obrony nacisk wywierają lewicowi członkowie jego partii, którzy są niezadowoleni, że ich udział w koalicji nie zbliżył Izraela do ugody pokojowej.

Komentarz:

Śmiała inicjatywa Baraka, która ma sprzyjać Izraelowi już została wcześniej przetestowana i przegrała. Premier Begin wierzył, ze wycofanie się z Synaju przyniesie międzynarodowe wsparcie dla zachowania Judei i Samarii (Zachodni Brzeg). Barak wycofał się z południowego Libanu w 2000 r., przekonując, że wtedy Izrael będzie wolny, aby działać przeciwko Hezbollahowi, gdyby ten zaatakował zza granicy. Szaron wierzył, że wycofanie się z Gazy pozwoli mu utrzymać główne osiedla w Judei i Samarii. Ostatnio Netaniahu uwierzył, że zamrożenie osadnictwa zdobędzie mu zaufanie międzynarodowe i pozwoli na wolność operacji w Jerozolimie. Wszystko to okazało się błędem. Społeczność międzynarodowa wzywa dzisiaj Izrael do wycofania się do zielonej linii i wspiera podział Jerozolimy. Może już czas, aby przemyśleć tą strategię.

3. Rodzice Gilada Szalta rozpoczynają kampanię na rzecz syna.

Rodzice porwanego żołnierza Gilada Szalita, Noam i Aviva, zdecydowali się przyspieszyć kampanie na rzecz syna. W najbliższy piątek upłyną cztery lata od czasu porwania żołnierza przez Hamas. Nowa walka ma na celu zwiększenie nacisku publicznego na rząd, aby sprowadził Gilada do domu. Jednym z wydarzeń będzie marsz protestu, który rozpocznie się 27 czerwca z domu Gilada w społeczności Mitzpeh Hila na północy i dotrze do rezydencji premiera w Jerozolimie 8 lipca. Następnie demonstranci zamierzają zasiadać w namiocie protestacyjnym, aż do czasu uwolnienia Szalita z niewoli Hamasu w Gazie. Marsz ma być wydarzeniem narodowym dla wszystkich Izraelczyków. Tysiące ludzi różnych zawodów – od studentów, po lekarzy, sportowców, artystów i pracowników miejskich – zgłosiło swój udział w marszu.

4. Flesze.

Dyrektor Służby Bezpieczeństwa Shin Bet Yuval Diskin ostrzegał we wtorek, że islamistyczna grupa Hamasu skupuje ziemię na obszarze miejskim Jerozolimy. Dodał, że siły centralne działające obecnie we Wschodniej Jerozolimie, należą do AP, Hamasu i Ruchu Islamskiego. Wyjaśnił, ze konkurują one ze sobą o wpływy i obecność na tym terenie. Diskin ostrzegał, że zniesienie blokady morskiej Gazy „Będzie wielkim zagrożeniem dla bezpieczeństwa, nawet jeśli statki będą nadzorowane w czasie drogi w portach międzynarodowych”.

Dziesiątki krajów europejskich zgodziło się na propozycję Izraela, aby rozpocząć procedury zwrócenia własności ocalałym z Holokaustu. Na konferencji w Pradze w zeszłym tygodniu ministrowie i reprezentanci 43 krajów zgodzili się co do sposobu, w jaki należy je przeprowadzić. Alex Orly, zastępca prezesa Organizacji Ocalonych z Holokaustu w Izraelu powiedział, że wcześniej, oprócz Niemiec, większość krajów europejskich, szczególnie na wschodzie, nie zwróciła własności, ponieważ „byłby to za duży ciężar dla gospodarki”. “Chodzi o miliardy dolarów”, powiedział, dodając, że tą kwestią należy się szybko zająć z powodu podeszłego wieku ocalonych. “Jeśli tylko dzieci będą obiegać się o majątek ocalonych, będzie znacznie trudniej odzyskać swoją własność”.

5. Retrospekcje historyczne:Lipiec 1937

Brytyjska królewska komisja Peela publikuje raport o buncie arabskim, który rozpoczął się w 1936 r. Według niej przyczyną rewolty było pragnienie niezależności narodowej i nienawiść z powodu ustanowienia narodowego domu żydowskiego. Raport zaleca zamrożenie imigracji żydowskiej na 12 000 rocznie przez 5 lat i podział ziemi. Odnośnie sytuacji gospodarczej, raport stwierdza: “Odkryliśmy, że mimo iż Arabowie skorzystali z rozwoju kraju dzięki imigracji żydowskiej, nie miało to efektu pojednawczego. Wprost przeciwnie… prawie z matematyczną precyzją polepszenie się sytuacji ekonomicznej w Palestynie oznaczało pogorszenie się sytuacji politycznej”.

Nadchodzące wydarzenia

  1. Grupa Uwielbienia

    30 stycznia Godzina: 19:00 - 21:00
  2. Grupa Młodzieżowa

    31 stycznia Godzina: 19:00 - 21:00
  3. Spotkanie niedzielne poprowadzi Wojciech Kolinka

    2 lutego Godzina: 10:00 - 11:30